Rohm Semiconductor MCR10EZHF4642
MCR10EZHF4642 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF4642
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF4642.pdf
Availability of MCR10EZHF4642
QUANTITY
MCR10EZHF4642 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF4642
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF4642
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF4642
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF4642 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF4642 Details Description
Related parts for MCR10EZHF4642
CONN HEADER 8POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
MEMORY CARD SRAM 2MB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
709LF QUICKIE HEADER datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf