Rohm Semiconductor MCR10EZHF48R7
MCR10EZHF48R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF48R7
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF48R7.pdf
Availability of MCR10EZHF48R7
QUANTITY
MCR10EZHF48R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF48R7
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF48R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF48R7
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF48R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF48R7 Details Description
Related parts for MCR10EZHF48R7
CABLE 15COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 100CPR datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONN HDR 31POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 5.6 OHM datasheet.pdf