Rohm Semiconductor MCR10EZPF1023
MCR10EZPF1023 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1023
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1023.pdf
Availability of MCR10EZPF1023
QUANTITY
MCR10EZPF1023 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1023
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1023
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1023
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1023 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1023 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1023
IC SUPER Z8 20MHZ ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
INSERT FEMALE 1POS CRIMP datasheet.pdf