Rohm Semiconductor MCR10EZPF1580
MCR10EZPF1580 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1580
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1580.pdf
Availability of MCR10EZPF1580
QUANTITY
MCR10EZPF1580 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1580
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1580
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1580
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1580 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1580 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1580
IC REG LDO ADJ 1A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 10POS .332" datasheet.pdf