Rohm Semiconductor MCR10EZPF1652
MCR10EZPF1652 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1652
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1652.pdf
Availability of MCR10EZPF1652
QUANTITY
MCR10EZPF1652 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1652
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1652
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1652
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1652 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1652 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1652
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
MODEM CELLULAR EV-DO DUAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW 0603 datasheet.pdf
POS TRANS-ELEMENT & BRACKET ASSY datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SSOP datasheet.pdf
IMCV-LIM, 10/100-CWDM-SM1570-SC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 0.8-5V 30W datasheet.pdf