Rohm Semiconductor MCR10EZPF3400
MCR10EZPF3400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3400
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3400.pdf
Availability of MCR10EZPF3400
QUANTITY
MCR10EZPF3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3400
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3400
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3400 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3400
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 8"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
DISPOSABLE ESD MAT 11X14 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHASE CONTROL UNIT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 345MA 1.25 OHM datasheet.pdf