Rohm Semiconductor MCR10EZPF5903
MCR10EZPF5903 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5903
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5903.pdf
Availability of MCR10EZPF5903
QUANTITY
MCR10EZPF5903 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5903
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5903
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5903
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5903 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5903 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5903
HOOK-UP STRND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 216KHZ SAMP 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.23 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf