Rohm Semiconductor MCR18ERTF3743
MCR18ERTF3743 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF3743
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF3743.pdf
Availability of MCR18ERTF3743
QUANTITY
MCR18ERTF3743 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF3743
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF3743
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF3743
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF3743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF3743 Details Description
Related parts for MCR18ERTF3743
CAP TANT 68UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN MINI PCI EXPRESS 76POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
POT 200K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf