Rohm Semiconductor MCR18EZHF1540
MCR18EZHF1540 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1540
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1540.pdf
Availability of MCR18EZHF1540
QUANTITY
MCR18EZHF1540 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1540
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1540
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1540
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1540 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1540 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1540
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM HI5746 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
D SUB HD FE PCR 15P IP 67 SOLDER datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 8.3" datasheet.pdf