Rohm Semiconductor MCR18EZHF2872
MCR18EZHF2872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2872
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2872.pdf
Availability of MCR18EZHF2872
QUANTITY
MCR18EZHF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2872
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2872
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2872 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2872
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0805 datasheet.pdf
CONTACT PIN 24-26AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 48" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 20QFN datasheet.pdf