Rohm Semiconductor MCR18EZHF4120
MCR18EZHF4120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4120
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4120.pdf
Availability of MCR18EZHF4120
QUANTITY
MCR18EZHF4120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4120
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4120
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4120 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4120
TRANS PNP DARL 250V 15A TO218 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf