Rohm Semiconductor MCR18EZHFL5R11
MCR18EZHFL5R11 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFL5R11
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFL5R11.pdf
Availability of MCR18EZHFL5R11
QUANTITY
MCR18EZHFL5R11 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFL5R11
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFL5R11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFL5R11
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFL5R11 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFL5R11 Details Description
Related parts for MCR18EZHFL5R11
RES SMD 68.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMF datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf