Rohm Semiconductor MCR18EZHFLR120
MCR18EZHFLR120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFLR120
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFLR120.pdf
Availability of MCR18EZHFLR120
QUANTITY
MCR18EZHFLR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFLR120
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFLR120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFLR120
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFLR120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFLR120 Details Description
Related parts for MCR18EZHFLR120
LED ORANGE CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC INVERTER UHS SINGLE SC70-5 datasheet.pdf
HEAT SINK 15MM X 15MM X 19.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf