Rohm Semiconductor MCR18EZHJ203
MCR18EZHJ203 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ203
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ203.pdf
Availability of MCR18EZHJ203
QUANTITY
MCR18EZHJ203 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ203
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ203
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ203
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ203 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ203
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
AM7275-100 MANUAL PRESS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
FUSE 250A 1000V 2XL PV BOLT-IN V datasheet.pdf