Rohm Semiconductor MCR18EZHJLR18
MCR18EZHJLR18 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJLR18
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJLR18.pdf
Availability of MCR18EZHJLR18
QUANTITY
MCR18EZHJLR18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJLR18
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJLR18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJLR18
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJLR18 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJLR18 Details Description
Related parts for MCR18EZHJLR18
VARISTOR 4V 150A 1206 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KPT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 5POS datasheet.pdf