Rohm Semiconductor MCR25JZHF3010
MCR25JZHF3010 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF3010
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF3010.pdf
Availability of MCR25JZHF3010
QUANTITY
MCR25JZHF3010 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF3010
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF3010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF3010
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF3010 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF3010 Details Description
Related parts for MCR25JZHF3010
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOP datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf