Rohm Semiconductor MCR50JZHF95R3
MCR50JZHF95R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF95R3
Brief Description
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF95R3.pdf
Availability of MCR50JZHF95R3
QUANTITY
MCR50JZHF95R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF95R3
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF95R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF95R3
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF95R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF95R3 Details Description
Related parts for MCR50JZHF95R3
DIODE MODULE 1.6KV 100A ADDAPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS 1.27MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
RETAINING CLIP FOR LIGHTRAY MPX datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 32UH 9A 21.5 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf