Vishay/BCcomponents MCS04020C1271FE000
MCS04020C1271FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1271FE000
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1271FE000.pdf
Availability of MCS04020C1271FE000
QUANTITY
MCS04020C1271FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1271FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1271FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1271FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1271FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1271FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1271FE000
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
DIODE PIN GEN PURP SW 200V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 2.5MM datasheet.pdf
2064-AWG-26 COND CRIMP P datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NOSG,STR,NIB,PSA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf