Vishay/BCcomponents MCS04020C1821FE000
MCS04020C1821FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C1821FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C1821FE000.pdf
Availability of MCS04020C1821FE000
QUANTITY
MCS04020C1821FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C1821FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C1821FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C1821FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C1821FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C1821FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C1821FE000
IC OTP 4MBIT 150NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 25A QC datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123 datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 7A 14 MOHM SMD datasheet.pdf