Vishay/BCcomponents MCS04020C2434FE000
MCS04020C2434FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2434FE000
Brief Description
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2434FE000.pdf
Availability of MCS04020C2434FE000
QUANTITY
MCS04020C2434FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2434FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2434FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2434FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2434FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2434FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2434FE000
CONN HDR DUAL 78POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 220 OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH DIP HALF PITCH 6POS SMD datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 17.54" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf