Vishay/BCcomponents MCS04020C2943FE000
MCS04020C2943FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C2943FE000
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C2943FE000.pdf
Availability of MCS04020C2943FE000
QUANTITY
MCS04020C2943FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C2943FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C2943FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C2943FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C2943FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C2943FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C2943FE000
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DRIVER 52-TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 6POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf