Vishay/BCcomponents MCS04020C3244FE000
MCS04020C3244FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3244FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3244FE000.pdf
Availability of MCS04020C3244FE000
QUANTITY
MCS04020C3244FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3244FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3244FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3244FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3244FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3244FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3244FE000
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE & SWITCH BLOCK datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL LIFTER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf