Vishay/BCcomponents MCS04020C3570FE000
MCS04020C3570FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C3570FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C3570FE000.pdf
Availability of MCS04020C3570FE000
QUANTITY
MCS04020C3570FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C3570FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C3570FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C3570FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C3570FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C3570FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C3570FE000
CAP CER 0.022UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES WW 1W 1.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
VARISTOR 324V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BALL SCREW datasheet.pdf
DIODE SBR 30V 3A 8DFN datasheet.pdf