Vishay/BCcomponents MCS04020C4999FE000
MCS04020C4999FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C4999FE000
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C4999FE000.pdf
Availability of MCS04020C4999FE000
QUANTITY
MCS04020C4999FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C4999FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C4999FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C4999FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C4999FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C4999FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C4999FE000
SWITCH LEVER SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
LED RED DIFF 3.2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
QKE HDR SS RA DP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 8POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC BASESTATION 2DFM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X7S 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
ER 4C 4#16S PIN RECP datasheet.pdf
Single-Supply, 42 V System Difference Amplifier IC datasheet.pdf