Vishay/BCcomponents MCS04020C5103FE000
MCS04020C5103FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C5103FE000
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C5103FE000.pdf
Availability of MCS04020C5103FE000
QUANTITY
MCS04020C5103FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C5103FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C5103FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C5103FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C5103FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C5103FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C5103FE000
MOD Z-WAVE WHIP ANT PCB ZM2120C datasheet.pdf
OSC XO 140.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
150UF 200V 18X25 datasheet.pdf