Vishay/BCcomponents MCS04020C8252FE000
MCS04020C8252FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8252FE000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8252FE000.pdf
Availability of MCS04020C8252FE000
QUANTITY
MCS04020C8252FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8252FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8252FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8252FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8252FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8252FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8252FE000
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-24POS ENCLOSED datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 72" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 12.7X609.6MM datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ENGRAVING TOOL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf