Vishay/BCcomponents MCS04020C8253FE000
MCS04020C8253FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8253FE000
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8253FE000.pdf
Availability of MCS04020C8253FE000
QUANTITY
MCS04020C8253FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8253FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8253FE000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8253FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8253FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8253FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8253FE000
IC CPLD 384MC 10.8NS 324FBGA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
SLEEVE JUMPER SAK 35 TO 10 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 45MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
MICRO 37C P 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf