Vishay/BCcomponents MCS04020C8664FE000
MCS04020C8664FE000 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020C8664FE000
Brief Description
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
MCS04020C8664FE000.pdf
Availability of MCS04020C8664FE000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCS04020C8664FE000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020C8664FE000
Internal Part NumberEIS-MCS04020C8664FE000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020C8664FE000
Related LinksMCS04020C, MCS04020C8664FE000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020C8664FE000 Details Description
Related parts for MCS04020C8664FE000
EMITTER IR 875NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 S STEEL 1/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRVR H-BRDG 100V 1.25A 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 5% 1206 datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf