Vicor Corporation V110B5T150BF3
V110B5T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5T150BF3.pdf
Availability of V110B5T150BF3
QUANTITY
V110B5T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5T150BF3
Internal Part NumberEIS-V110B5T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5T150BF3
Related LinksV110B5, V110B5T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5T150BF3 Details Description
Related parts for V110B5T150BF3
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS QUICKSWITCH 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .110 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 130.515 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf