Vishay/BCcomponents MCS04020D1961BE100
MCS04020D1961BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D1961BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D1961BE100.pdf
Availability of MCS04020D1961BE100
QUANTITY
MCS04020D1961BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D1961BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D1961BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D1961BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D1961BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D1961BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D1961BE100
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M12 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HOUSING BASE DIN RAIL BUS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf