Vishay/BCcomponents MCS04020D4300BE100
MCS04020D4300BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D4300BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D4300BE100.pdf
Availability of MCS04020D4300BE100
QUANTITY
MCS04020D4300BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D4300BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D4300BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D4300BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D4300BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D4300BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D4300BE100
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
HEX NUT 1/4" STEEL 4-40 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 105MA 11.6 OHM datasheet.pdf