NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MCS12GC64VFUE
MCS12GC64VFUE picture photo
Mfg. Part Number
MCS12GC64VFUE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
MCS12GC64VFUE.pdf
Availability of MCS12GC64VFUE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCS12GC64VFUE Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS12GC64VFUE
Internal Part NumberEIS-MCS12GC64VFUE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesHCS12
PackagingTray
Core ProcessorHCS12
Core Size16-Bit
Speed25MHz
ConnectivityEBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.35 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case80-QFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS12GC64VFUE
MCS12GC64VFUE Details Description
Related parts for MCS12GC64VFUE
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 15V 2A SMD 2920 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CNTRLR 12V 10-UMAX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 8HP TYP 2 EXTRCT HDL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf