Vishay/BCcomponents MCT06030C2558FP500
MCT06030C2558FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2558FP500
Brief Description
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2558FP500.pdf
Availability of MCT06030C2558FP500
QUANTITY
MCT06030C2558FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2558FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2558FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2558FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2558FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2558FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2558FP500
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 624MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 15A 800V GBPC datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 1.7MH 2.5A HORZ datasheet.pdf
Connector Socket 105 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf