Vishay/BCcomponents MCT06030C5900FP500
MCT06030C5900FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C5900FP500
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C5900FP500.pdf
Availability of MCT06030C5900FP500
QUANTITY
MCT06030C5900FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C5900FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C5900FP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C5900FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C5900FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C5900FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C5900FP500
BATTERY PACK NICAD 12.0V 2400MAH datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 150MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
PREWIRED ENCLOSED SWES BZLNTOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO213AB datasheet.pdf