Vishay/BCcomponents MCT06030D1003BP100
MCT06030D1003BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D1003BP100
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D1003BP100.pdf
Availability of MCT06030D1003BP100
QUANTITY
MCT06030D1003BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D1003BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D1003BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D1003BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D1003BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D1003BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D1003BP100
VARISTOR 35V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X10X1 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC CMEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION HMC7357LP6GE datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf