Vishay/BCcomponents MCT06030D3903DP500
MCT06030D3903DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D3903DP500
Brief Description
RES SMD 390K OHM 0.5% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030D3903DP500.pdf
Availability of MCT06030D3903DP500
QUANTITY
MCT06030D3903DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D3903DP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030D3903DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Professional
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D3903DP500
Related LinksMCT06030D, MCT06030D3903DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D3903DP500 Details Description
Related parts for MCT06030D3903DP500
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 7.7A 14.5 MOHM datasheet.pdf