Vishay/BCcomponents MCU08050C3162FP500
MCU08050C3162FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C3162FP500
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C3162FP500.pdf
Availability of MCU08050C3162FP500
QUANTITY
MCU08050C3162FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C3162FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C3162FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C3162FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C3162FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C3162FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C3162FP500
FIXED IND 39UH 65MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 360VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT89R-3 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf