Vishay/BCcomponents MCU08050C3603FP500
MCU08050C3603FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050C3603FP500
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050C3603FP500.pdf
Availability of MCU08050C3603FP500
QUANTITY
MCU08050C3603FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050C3603FP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050C3603FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050C3603FP500
Related LinksMCU08050C, MCU08050C3603FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050C3603FP500 Details Description
Related parts for MCU08050C3603FP500
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER 68-PGA datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO N JACK datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BLT 5.08/17/180LR SN BK datasheet.pdf
2 XRSV M12 D KOD. PCRAIGHT OVERM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 37C P 12" WHT datasheet.pdf