Vishay/BCcomponents MCU08050D1009DP500
MCU08050D1009DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1009DP500
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1009DP500.pdf
Availability of MCU08050D1009DP500
QUANTITY
MCU08050D1009DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1009DP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1009DP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1009DP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1009DP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1009DP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1009DP500
RES ARRAY 2 RES 390K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
MOD SPM 600V 3.1A SPM5P-023 datasheet.pdf
RACK GROUNDING EQUIP JUMPER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
POE WIRELESS ACCESS POINT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf