Vishay/BCcomponents MCU08050D1503BP100
MCU08050D1503BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1503BP100
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1503BP100.pdf
Availability of MCU08050D1503BP100
QUANTITY
MCU08050D1503BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1503BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1503BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)