Vishay/BCcomponents MCU08050D2210BP500
MCU08050D2210BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D2210BP500
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D2210BP500.pdf
Availability of MCU08050D2210BP500
QUANTITY
MCU08050D2210BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D2210BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D2210BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D2210BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D2210BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D2210BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D2210BP500
IC DRVR MOSF 1/2BRDG N-CH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.1A 5DDPAK datasheet.pdf
LED SQ 2W RED 635NM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf