Vishay/BCcomponents MCU08050D4870BP500
MCU08050D4870BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4870BP500
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4870BP500.pdf
Availability of MCU08050D4870BP500
QUANTITY
MCU08050D4870BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4870BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4870BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4870BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4870BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4870BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4870BP500
CONN HEADER 36POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf