Vishay/Beyschlag MCW0406MD4122BP100
MCW0406MD4122BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD4122BP100
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD4122BP100.pdf
Availability of MCW0406MD4122BP100
QUANTITY
MCW0406MD4122BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD4122BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD4122BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD4122BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD4122BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD4122BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD4122BP100
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
IC RESET OD 2.3V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 240MA 700 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 200 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf