Vishay/Beyschlag MCW0406MD4700BP100
MCW0406MD4700BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD4700BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD4700BP100.pdf
Availability of MCW0406MD4700BP100
QUANTITY
MCW0406MD4700BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD4700BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD4700BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD4700BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD4700BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD4700BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD4700BP100
TVS DIODE 8.55VWM 15.23VC SMD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100 TIN datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1880MHZ 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 6A datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF 12V SNAP 6"LD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.5MM datasheet.pdf
CORD GRIP - GRAY 1/2" datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf