AVX Corporation MD015E103ZAB
MD015E103ZAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015E103ZAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U 2-DIP
Datasheet Download
MD015E103ZAB.pdf
Availability of MD015E103ZAB
QUANTITY
MD015E103ZAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015E103ZAB
Internal Part NumberEIS-MD015E103ZAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015E103ZAB
Related LinksMD015E, MD015E103ZAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015E103ZAB Details Description
Related parts for MD015E103ZAB
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7A 6-POWERPAK datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM3691TL 1.8V datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM LENS 0.100" datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf