Hirose Electric Co Ltd MDF7-15P-2.54DS(56)
MDF7-15P-2.54DS(56) picture photo
Mfg. Part Number
MDF7-15P-2.54DS(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 15POS 2.54MM
Datasheet Download
MDF7-15P-2.54DS(56).pdf
Availability of MDF7-15P-2.54DS(56)
QUANTITY
MDF7-15P-2.54DS(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of MDF7-15P-2.54DS(56)
Internal Part NumberEIS-MDF7-15P-2.54DS(56)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDF7-15P-2.54DS(56)
Related LinksMDF7-15P-, MDF7-15P-2.54DS(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
MDF7-15P-2.54DS(56) Details Description
Related parts for MDF7-15P-2.54DS(56)
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MCS34K datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLLER SPDT 5A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE PRO AUDIO datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf