ITT Cannon, LLC MDM-25SH003M5-A174
MDM-25SH003M5-A174 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25SH003M5-A174
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Wire Leads
Datasheet Download
MDM-25SH003M5-A174.pdf
Availability of MDM-25SH003M5-A174
QUANTITY
MDM-25SH003M5-A174 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25SH003M5-A174
Internal Part NumberEIS-MDM-25SH003M5-A174
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25SH003M5-A174
Related LinksMDM-25SH0, MDM-25SH003M5-A174 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25SH003M5-A174 Details Description
Related parts for MDM-25SH003M5-A174
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf