Sunon ME70151V2-000U-A99
ME70151V2-000U-A99 picture photo
Mfg. Part Number
ME70151V2-000U-A99
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 70X15MM 12VDC 23 CFM
Datasheet Download
ME70151V2-000U-A99.pdf
Availability of ME70151V2-000U-A99
QUANTITY
ME70151V2-000U-A99 Order Process
Ship out your order
Specifications of ME70151V2-000U-A99
Internal Part NumberEIS-ME70151V2-000U-A99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 70mm L x 70mm H x 15mm W
Air Flow23.0 CFM (0.651m³/min)
Static Pressure0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing TypeVapo-Bearing™
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAutoRestart
Noise26.5 dB(A)
Power (Watts)0.89W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating74mA
Voltage Range4.5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ME70151V2-000U-A99
Related LinksME70151V2, ME70151V2-000U-A99 Datasheet, Sunon Distributor
ME70151V2-000U-A99 Details Description
Related parts for ME70151V2-000U-A99
SWITCH ROTARY 6POS 2POLE datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 9A P2PAK datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 12V 20MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OPEN DRAIN 6DSBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.12A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM datasheet.pdf