| Internal Part Number | EIS-MF-R300-0-99 | |
| Product Training Modules | Multifuse® Resettable fuses ESD Protection Products | |
| RoHS Information | MF-R Series Material Declaration | |
| PCN Design/Specification | MF Cert Mark Aug/2015 | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Series | MF-R | |
| Packaging | Bulk | |
| Voltage - Max | 30V | |
| Current - Max | 40A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 3A | |
| Current - Trip (It) | 6A | |
| R Min/Max | 0.020 ~ 0.050 Ohm | |
| Time to Trip | 10.8s | |
| Package / Case | Radial | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MF-R300-0-99 | |
| Related Links | MF-R30, MF-R300-0-99 Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | G5Q-1A4 DC24 | RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V | datasheet.pdf | |