Yageo MFR-25FRF52-140K
MFR-25FRF52-140K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-140K
Brief Description
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-140K.pdf
Availability of MFR-25FRF52-140K
QUANTITY
MFR-25FRF52-140K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-140K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-140K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-140K
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-140K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-140K Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-140K
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16DIP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 12A datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE CH 8TSSOP datasheet.pdf
LED PANEL MT 1" 125VAC WT FLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf